nieuws uit de BD-hoek

ZIN EN ONZIN VAN HET BIJVOEREN VAN VLINDERS, BIJEN EN HOMMELS

“Door de grote droogte hebben veel insecten het moeilijk. Wat kan ik doen, heeft bijvoeren zin?” wordt ons gevraagd. En: “Ik zie dat anderen in hun tuin aan het voeren zijn met verschillende dingen: honing, agavestroop, suiker – en dan met een beetje water”.
Ons antwoord: De enige juiste voeding is natuurlijk nectar en stuifmeel uit bloemen. Maar als je het leuk vindt om te voeren, doe dan wel voorzichtig: de herkomst van de honing is vaak onbekend, de suiker is meestal bietsuiker en agavesiroop zit vol met chemisch geraffineerde fructose. Winkelhoning is vaak niet zuiver, omdat deze veelal geïmporteerd wordt uit landen waar de parasieten van de honingbijen bestreden worden met chemicaliën waar je de nuttige insecten geen plezier mee doet. Suiker is een matig tot slechte vervanger voor nectar uit bloemen uit de eigen regio, stad of dorp. Dus als u iets van betekenis wilt doen, bevorder het aantal en de diversiteit van nectar- en stuifmeel-gevende planten in uw tuin of omgeving. Zet uw wijk of gemeente aan om dit te doen. Groendiensten zijn meestal gevoelig voor uw stimulerende inbreng. En het argument ‘er zijn onvoldoende biologische bloembollen’ klopt niet meer. We mogen namelijk al jaren aan lokale en regionale groendiensten leveren.

“Ik lees dat je rottend of overrijp fruit zou kunnen neerleggen. Wat is goed?”
Ons antwoord: Dat rottend fruit is geweldig voor wespen en slakken, waar niets mis mee is, maar zij hebben al genoeg afval van ons op te ruimen Doe er niet nog een bergje rotting bij. Bijen en hommels houden dan vooral afstand. Zij hebben hier helemaal niets aan en houden al helemaal niet van de stank. Toch zijn er wel vlinders, zoals de Atalanta en de Gehakkelde Aurelia, die bijvoorbeeld op rottende appels afkomen. Dus als u het leuk vind ze op deze manier te lokken … het kan geen kwaad.”

Maar als u toch een vlinderkroeg wilt maken (ook voor nachtvlinders), dan hier een recept:
Zet een pot kamillethee van enkel, en liefst verse, kamillebloemen. Los daar kristalsuiker in op totdat de oplossing bijna verzadigd is. Los er ook een snufje zeezout
of Himalayazout in op voor de mineralen. Biedt dit op een schoteltje op een tafel aan (om mieren en andere bodembewoners niet aan te trekken). Maar steeds in kleine,
verse, porties.

Vlinders, motten en nachtvlinders komen ook af op fermenterend fruit: citroen,
sinaasappel, appel, peer, banaan, kiwi etc.

En voor de doe-het-zelver: zaag een 6-bladige bloemvorm uit. Vraag de bloemist om 6,
liefst glazen, buisjes (waar afzonderlijke bloemen in worden gezet). Boor in ieder bloemblad een gat met de diameter van het buisje. Zet een houten steel onder het bloemblad en prik deze in de grond. Vul tenslotte de buisjes met de kamillethee-suikeroplossing en kijk wat er gebeurt.

De genoemde hoogwaardige kamillethee-suikeroplossing wordt door veel BDimkers in de herfst aan de honingbijen gegeven. Doordacht en beproeft geven honingbijen hier de voorkeur aan boven een gewone suikeroplossing. Natuurlijk laten we de bijen hun eigen honing voor de winter en nemen we alleen het eventuele overschot af. Maar als er te weinig dracht is, te weinig honing en dus te weinig voedsel voor de winter, dan is dit een manier om de honingbijen de winter door te helpen. Anders zouden veel volken
verhongeren. Een suikeroplossing is ook zinvol als u in de winter vlinders in verwarmde ruimtes van het huis aantreft. Geef ze dan wat suikerwater en breng ze vervolgens naar een beschutte koude plek in huis zodat ze hun winterslaap kunnen beginnen. In ieder geval niet meer naar buiten, want dat overleven ze niet.

Wat is zinvol in deze tijden van droogte?
Kijk naar de totaliteit dus ook in de omgeving. Vanuit de bodem worden planten gevoed. Maai pas als het weer flink geregend heeft en dan bij voorkeur in stroken zodat
diversiteit een kans krijgt en ook latere zaden kunnen afrijpen. Geef gras en beplanting de kans om vocht vast te houden om de bodem niet verder te laten verdrogen.
Besproeien kan zinvol zijn, maar dan in de avond, liefst na zonsondergang. Sproeien is eigenlijk niet goed voor een robuuste wortelvorming. De plant is dan niet geneigd om
diep de bodem te doordringen. Het is dus zoeken naar een evenwicht tussen het laten verkommeren en het vaak sproeien.

Het beste voedsel voor bijen, vlinders, hommels e.a.:
bloeiende planten van het vroege voorjaar tot het late najaar (nectar en stuifmeel, maar dan gifvrij geteeld )

NB
Deze informatie is ontstaan vanuit vragen van klanten en geïnteresseerden en in overleg met Kars Veling van de Vlinderstichting, tekst van www.bloembollenvoorbijen.nl.